Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Czechowicach-Dziedzicach

Idź do spisu treści

Menu główne:

Galeria

Święto Patronki

25 października 2017 roku obchodziliśmy Święto Patronki naszej szkoły królowej Jadwigi Andegaweńskiej.

Po uroczystej celebracji Sztandaru, odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” i „Psalmu do św. Jadwigi” rozpoczęło się trzyczęściowe widowisko przygotowane przez klasę V b.

Najpierw zobaczyliśmy kilkuletnią Jadwigę na dworze węgierskim. Tu, w towarzystwie matki
królowej Elżbiety Bośniaczki i piastunki, przygotowywała się do wyjazdu - do Polski. Kolejna scena rozegrała się w Krakowie, gdzie przy głośnym biciu dzwonów kościelnych arcybiskup Bodzanta dokonał aktu koronacji. Dziesięcioletnia Jadwiga została królem Polski. Powagi temu wydarzeniu dodała pieśń ”Gaude Mater Polonia” odśpiewana przez szkolny zespół muzyczny. Ostatnia scena przeniosła widzów do Krakowa na przedmieście zwane Piasek. To tu królowa Jadwiga, jak głosi legenda, podarowała ubogiemu kamieniarzowi cenną klamerkę zdjętą ze swojego bucika i odcisnęła stopę na kamieniu.

Przedstawienie zakończył współczesny kronikarz, który powiedział: „ Jest rok 2017. Mamy XXI wiek. Od czasu narodzin Jadwigi minęło ponad 600 lat, ale wartości takie jak: dobroć, uczynność, bezinteresowność, skromność, mądrość są nadal aktualne
. My, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2, możemy być dumni z tego, że królowa Jadwiga Andegaweńska, nasza patronka, była i jest wzorem takich cnót”.

Na zakończenie uroczystości podsumowano konkursy: wiedzy o królowej Jadwidze i plastyczny. Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.


Bożena Łukaszek


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego