Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Czechowicach-Dziedzicach

Idź do spisu treści

Menu główne:

Galeria

VYLET DO CESKE REPUBLIKY


12 grudnia o godzinie 14:00 uczniowie naszej szkoły (klasa 6b i część 5e) wyjechali do Frydlantu nad Ostrawicą, gdzie w Czeskim Centrum Kultury uczestniczyli w warsztatach świątecznych. Wyjazd został zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w ramach projektu: Między stronami. Polsko czeskie promowanie kultury na pograniczu”. Na miejscu nasi uczniowie zapoznali się z czeskimi rówieśnikami, a potem wspólnie wykonywali świąteczne ozdoby: papierowe choinki, wełniane bombki i dłuuuugie polsko-czeskie łańcuchy. Korzystając z gościnności gospodarzy mieli też okazję poznać smak regionalnych wypieków i innych potraw typowych dla kuchni czeskiej, np. knedlików.

Po warsztatach polsko
czeska grupa kolędowała na rynku, gdzie gościnnie występował dla lokalnej społeczności profesjonalny zespół muzyczny. Wszyscy śpiewali kolędy raz po czesku, raz po polsku. W świątecznym i radosnym nastroju pożegnano gospodarzy i polska grupa około godziny 21:00 wróciła do Czechowic.

Po wyjeździe pozostały miłe wspomnienia i nadzieja, że jeszcze kiedyś będzie można zobaczyć inne urokliwe zakątki Czech. Należy jeszcze wspomnieć, że koszt wyjazdu został całkowicie pokryty z funduszu Unii Europejskiej.  

Bożena Łukaszek 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego