Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Czechowicach-Dziedzicach

Idź do spisu treści

Menu główne:

Czwartoklasiści na podium!


Troje uczniów z klasy IV E: Kacper Adamek, Martyna Pietruszka i Oliwia Waleczek wzięło udział w projekcie edukacyjnym „Zdolni z Czechowic-Dziedzic, miasta z zapałem”
będącego wspólnym przedsięwzięciem Gminy Czechowice-Dziedzice - reprezentowanej przez Zespół Placówek Oświatowych oraz Grupy LOTOS SA - będącej partnerem strategicznym realizowanego projektu. Pod opieką wychowawczyni Agnieszki Łukaszek, przez kilka miesięcy zgłębiali tajniki powstawania naturalnych kosmetyków. Początkowo przygotowywali się teoretycznie: czytali czasopisma, przeglądali strony internetowe, przeprowadzili wywiad z kosmetyczką zajmującą się wyrobem naturalnych kosmetyków. Wreszcie przyszła pora na zajęcia praktyczne! Dzieci pod opieką Pani Moniki Waleczek, dyplomowanej kosmetyczki, zrobiły swoje pierwsze mydła. Mogły dodać do nich, co tylko chciały: susz kwiatów, barwniki oraz aromaty. Mydełka o różnych kształtach i zapachach dostarczyły wiele radości. Drugie spotkanie warsztatowe odbyło się z Panią Anią Adamus, również dyplomowaną kosmetyczką, która w swojej pracy wykorzystuje tylko naturalne kosmetyki. Dzięki niej, dzieci wykonały: peelingi do ciała, proszki do kąpieli i masła do ust. Pracy było sporo, jednak efekt końcowy wszystko wynagrodził.

Tak oto powstał pierwszy zestaw kosmetyków, wyprodukowany przez Naturalnych Naukowców. Pięknie zapakowane wyroby uczniowie wręczyli tym, którzy ich bardzo wspierali: rodzicom, dyrekcji i paniom, które przeprowadziły warsztaty.

Zespół projektowy spędził ze sobą blisko 50 godzin, wykonał ponad 600 zdjęć i nakręcił kilka godzin filmów!

17 maja Naturalni Naukowcy wzięli udział w podsumowaniu programu w Urzędzie Miasta w Czechowicach-Dziedzicach. Tam zaprezentowali efekty swojej pracy dzieląc się zgromadzonymi zdjęciami, filmami, ale przede wszystkim wrażeniami, jakie wywarł na nich udział w konkursie.

24 maja w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach odbyła się uroczysta gala, na której ogłoszono zwycięzców. Uczniowie z klasy IV e zajęli III miejsce w kategorii klas IV-VII! Z rąk burmistrza Pana Mariana Błachuta, prezesa LOTOS TERMINLE S.A. Pana Tadeusza Szkudlarskiego i Dyrektora Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych Pana Mirosława Olka odebrali nagrody: nowoczesne tablety.
To wielka duma, że uczniowie naszej szkoły zajęli tak wysokie miejsce, a ich praca została doceniona!

Agnieszka Łukaszek


Naturalni Naukowcy nie zwalniają! Spotykamy się regularnie, nie tracimy czasu! Pomysły się nie kończą, a czas ucieka… Oglądamy filmy edukacyjne, dużo czytamy, ale także nie zapominamy o zajęciach praktycznych! Pod opieką Pani Ani Adamus, wykwalifikowanej kosmetyczki i zwolenniczki naturalnych kosmetyków, zrobiliśmy (własnymi rękami!) masła do ust, peelingi do ciała

i proszki do kąpieli. A co najważniejsze- wszystko jest NATURALNE! Zestaw naszych kosmetyków jest coraz większy! Pojawiliśmy się także w „Biuletynie Samorządowym” – chętnie współpracujemy z lokalnymi mediami. Powoli zbliżamy się do finału… J

Agnieszka Łukaszek

Pierwsze koty za płoty - powstała pierwsza kolekcja i inne starannie uszyte gadżety. Nie wiadomo tylko, co sprawia dziewczynkom większą przyjemność...szycie czy pozowanie...?

Jak widać dziewczyny pracują z wielkim zapałem. Odmierzają, rozcinają matriały i z ogromną przyjemnością szyją na maszynie, która aż czerwienieje od pracy. A jeszcze tyle przed nami...

W koncu nożyczki poszły w ruch... Dziewczyny po fachowym szkoleniu u pani krawcowej przystąpiły do odmierzania i cięcia materiałów, z których powstanie ciekawa kolekcja :) Kolory tkanin, zamków i nici dobrane profesjonalnie. Ciąg dalszy niebawem, a jest coraz ciekawiej.

Monika Gacek-Podbioł

Uczennice klasy 3b uczestniczące w projekcie odwiedziły pracownie krawiecką z prawdziwego zdarzenia. Pani Maria szczegółowo pokazała i objaśniła dziewczynkom etapy szycia – przygotowanie papierowych form i materiałów. Miały okazję zasiąść przy profesjonalnych maszynach i szyć podstawowym ściegiem. Właścicielka pokazała kilka kreacji własnoręcznie uszytych na zamówienie.
Następnie spotkały się z panią Kasią, prowadzącą sklep z damska odzieżą, która zajmuje się również szyciem  modnych dodatków do sprzedawanych przez siebie kolekcji. Spotkania miały na celu pokazanie, że zawód wykonywany z pasją przynosi wiele korzyści.

Bardzo dziękujemy pani Marii i pani Kasi za poświęcony czas, cenne uwagi i miłą atmosferę podczas spotkania.


Monika Gacek-Podbioł

Naturalni Naukowcy „Zdolni z Czechowic-Dziedzic, miasta z zapałem”!

Troje uczniów (Oliwia Waleczek, Martyna Pietruszka, Kacper Adamek) z klasy 4e Szkoły Podstawowej nr 2 im. Królowej Jadwigi w Czechowicach-Dziedzicach wspólnie ze swoją wychowawczynią p. Agnieszką Łukaszek bierze udział w programie edukacyjnym „Zdolni z Czechowic-Dziedzic miasta z zapałem”. To wspólne przedsięwzięcie Gminy Czechowice-Dziedzice oraz Grupy Lotos S.A.

Naturalni Naukowcy postanowili wziąć pod lupę kosmetyki, ich skład i działanie. Chcą udowodnić wyższość kosmetyków naturalnych nad tymi, w których składzie są szkodliwe substancje. W tym celu dużo czytają, wciąż pytają… . Zaprosili do współpracy profesjonalne kosmetyczki zajmujące się wytwarzaniem naturalnych produktów.

Uczniowie wspólnie z fachowcami stworzą serię kosmetyków bezpiecznych dla zdrowia i skóry. Efekt końcowy ich pracy będzie można poznać już w maju.

Być może któryś z uczestników projektu zostanie w przyszłości znanym naukowcem? Dzieci już teraz zapowiadają, że to dopiero początek ich przygody!

Agnieszka Łukaszek


-------------------------------------------


W listopadzie 2017r. uczniowie z naszej szkoły rozpoczęli prace nad projektem: ”Zdolni z Czechowic-Dziedzic, miasta z zapałem”. Uczennice z klasy 3b pod opieką pani Moniki Gacek-Podbioł poznają i zgłębiają tajniki szycia ręcznego oraz maszynowego. Natomiast uczniowie z klasy 4e pod okiem pani Agnieszki Łukaszek przygotowują naturalne kosmetyki.

W pierwszym etapie Julka, Wiktoria i Maja projektowały rysowały torebki, saszetki, poduszki i inne części garderoby, które później będą szyć. Dziewczynki wykazują się ogromną kreatywnością i pomysłowością na zajęciach. Same wybierały pod czujnym okiem pani Moniki oraz rodziców materiały oraz dodatki .


-------------------------------------------


Celem projektu "Zdolni z Czechowic-Dziedzic, miasta z zapałem" jest wzmocnienie systemowych działań na rzecz opieki nad uczniem zdolnym w szkołach czechowickich, identyfikacja uczniów zdolnych, wsparcie działań środowisk nauczycielskich, kształtowanie myślenia naukowego oraz promocja wykorzystania metody projektowej w edukacji w gminnych szkołach. W ramach projektu uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą realizować pod opieką nauczycieli projekty naukowe i badawcze, które zostaną poddane ocenie i nagrodzone przez komisję konkursową, złożoną z przedstawicieli gminy i Grupy LOTOS.

Wśród zadań projektu są m.in. uatrakcyjnienie i poszerzenie dotychczasowych form aktywności gminnych placówek oświatowych, stymulowanie uczniów do samodzielnego poszerzania posiadanej wiedzy, kształtowanie postaw twórczych, promocja Gminy Czechowice-Dziedzice oraz Grupy LOTOS S.A., aktywizacja środowiska szkolnego jako gminy otwartej na wyzwania edukacyjne XXI wieku, upowszechnienie wiedzy o działalności i społecznej odpowiedzialności Grupy LOTOS S.A. a także wykorzystanie potencjału tkwiącego w najzdolniejszych uczniach na rzecz Gminy Czechowice-Dziedzice, w tym zainteresowanie uczniów problemami ekologicznymi i gospodarczymi oraz dziedzictwem regionalnym i kształtowanie u uczniów umiejętności stosowania posiadanej wiedzy w praktyce.

Zasady konkursu


Konkurs obejmuje realizację, pod nadzorem nauczyciela, projektów umożliwiających osiągnięcie efektu rozumianego, jako stworzenie produktu (wytworu) lub zorganizowanie akcji, uroczystości (wydarzenia) z datą końcową do 30 maja 2018 r. Każda ze szkół podstawowych może zgłosić do udziału w przedsięwzięciu dwa projekty, z wybranego obszaru zainteresowań i uzdolnień, po jednym dla klas I-III i klas IV-VI oraz gimnazjum.

Do konkursu mogą zgłaszać się zespoły złożone z nauczyciela i jednego ucznia (tzw. autora indywidualnego) lub nauczyciela i maksymalnie 3-osobowej grupy uczniów (tzw. zespół projektowy). Każdy zespół może zgłosić tylko jeden projekt. W konkursie mogą uczestniczyć tylko zespoły, których opiekunowie obecnie pracują w gminnych placówkach oświatowych, a uczniowie uczęszczają do gminnych placówek oświatowych.

Autorzy indywidualni tudzież zespoły projektowe realizują projekty od 7 listopada br. do 5 maja 2018 r., przy merytorycznym i metodycznym wsparciu opiekunów oraz dyrektora szkoły. Przy realizacji projektu zespoły projektowe mogą korzystać z bazy dydaktycznej, sprzętu i materiałów szkoły oraz wsparcia rodziców, innych nauczycieli oraz innych osób, mają do dyspozycji również po 30 godzin konsultacji z opiekunem.

Autorzy indywidualni i zespoły projektowe zobowiązani są do przedstawiania wyników przeprowadzanych badań i działań na wyznaczonym etapie projektu, podczas zajęć konsultacyjnych z koordynatorem projektu, a także do prowadzenia dokumentacji badań i działań (np. fotografie, plany, modele, wykresy, zestawienia, prezentacje multimedialne, witryny internetowe, tabele, rysunki itp.) i przygotowania prezentacji końcowych wyników zrealizowanego projektu wraz z opiekunem, z uwzględnieniem prezentacji multimedialnej.

Realizujący projekt w każdej z kategorii i grupie wiekowej może uzyskać ocenę końcową maksymalnie 40-punktową, która wystawiana będzie przez komisję konkursową w oparciu o takie m.in. kryteria, jak ocena rezultatów naukowo-badawczych rozumianych jako stworzenie produktu (wytworu) lub zorganizowanie akcji, uroczystości (wydarzenia), ocena zastosowania "dobrych praktyk" oraz prezentacja projektu. Prezentację rezultatów projektów w ramach konkursu zaplanowano na maj 2018 roku, a zwycięzcy mogą liczyć na nagrody rzeczowe (twórcy indywidualni i zespoły) i puchary (szkoły). Uroczysta Gala Ligi Naukowej zaplanowana jest na początek czerwca.Żródło: czecho.pl (
http://www.czecho.pl/22973-zdjecia-bedzie-2-edycja-programu-naukowego-zdolni-z-zapalem-czechowice-dziedzice)

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego